Το καφενείο του ζωντανού στοιχήματος sfhka.blogspot μεταφέρθηκε σε δικό του SITE επισκεφτείτε το www.sfhka.org

Join the Linkwise Affiliate Network!

Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2010

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 5-0

Η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε ακόμα και τον εαυτό της στο el clasico. Με "πεντάρα" επί της Ρεάλ γιόρτασε την ημέρα των 111ων γενεθλίων της. Ολα για το ντέρμπι σε εικόνες και videos

2ο λεπτό: Σέντρα του Ρονάλντο από δεξιά, ο Βαλδές μπλοκάρει, αλλά χτυπάει στο κεφάλι
6o λεπτό: Εκπληκτική λόμπα του Μέσι από δεξιά, ο Κασίγιας δεν φτάνει την μπάλα η οποία χτυπάει στο δοκάρι

Η είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο
10ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Μπαλιά από τον Ινιέστα, η μπάλα περνάει για τον Τσάβι που βρίσκεται μπροστά από τον Κασίγιας και μόλις αποκτά τον έλεγχο, ανοίγει το σκορ

12ο λεπτό: Αντεπίθεση για τη Ρεάλ, η μπάλα φτάνει αριστερά στον ντι Μαρία, ο οποίος σουτάρει, αλλά ο Βαλδές διώχνει σε κόρνερ
17ο λεπτό: Ο Ρονάλντο γεμίζει στην περιοχή, ο Αμπιντάλ δίνει πίσω στον Βαλδές που διώχνει σε κόρνερ. Με την εκτέλεση, ο Ράμος πιάνει κεφαλιά άουτ

19o λεπτό: Κατοχή μπάλας 75-25
20ό λεπτό: ΓΚΟΛ! Μετά από έναν "μαγικό" συνδυασμό, ο Βίγια βρίσκεται με την μπάλα στα πόδια αριστερά και μέσα στην περιοχή, σεντράρει κατά μήκος της γραμμής του τέρματος και σε κενή εστία ο Πέδρο κάνει το 2-0

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ρεάλ έχει πέσει θύμα του παιχνιδιού της, αφού κόντρα στον γνωστό τρόπο ανάπτυξης της Μπαρτσελόνα, έχει παρατάξει ασφυκτικό pressing. Με τους παίκτες των Καταλανών να κάνουν συνεχώς κίνηση χωρίς μπάλα, τραβούν τους αντιπάλους τους μακριά από τις θέσεις τους και με κάθετες μπαλιές την κατάλληλη στιγμή εκμεταλλεύονται τα κενά και "εκτελούν".
Στατιστικό: Τελευταία φορά που η Ρεάλ κέρδισε στο γήπεδο της Μπαρτσελόνα έχοντας βρεθεί 2 γκολ πίσω ήταν στις 15 Ιανουαρίου του 1950 (Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3)
27o λεπτό: Επίθεση από αριστερά, ο Πέδρο βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κασίγιας, αλλά από πολύ διαγώνια θέση και δεν καταφέρνει να σκοράρει
31ο λεπτό: Ο Γκουαρδιόλα κρατά την μπάλα, ο Ρονάλντο πάει να την πάρει, ο Καταλανός δεν του τη δίνει στα χέρια και ο Πορτογάλος τον σπρώχνει. Ακολουθεί μεγάλη ένταση, με τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να περικυκλώνουν τον Ρονάλντο και ιδίως ο Βαλδές να ψάχνεται για καυγά. Ρονάλντο και Βαλδές"κιτρινίζονται"

35ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ από 30 μέτρα του Ρονάλντο (κίτρινη στον Βίγια), η μπάλα ακουμπά στο τείχος και περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βαλδές
39ο λεπτό: Ο Μπενζεμά κάνει ένα σουτ με το εξωτερικό, η μπάλα κοντράρει και οδεύει προς την αγκαλιά του Βαλδές. Ο Ρονάλντο τρέχει, την προλαβαίνει και ο Βαλδές από πίσω πέφτοντας ακουμπά τον Πορτογάλο. Ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι
43ο λεπτό: Κατοχή της μπάλας: 62-38
44ο λεπτό: Πολύ μακρινό σουτ του Ρονάλντο, μπλοκάρει εύκολα ο Βαλδές
45ο λεπτό: Νέα ένταση, με τον Μέσι μετά από μαρκάρισμα του Καρβάλιο να πηγαίνει πίσω από τον Πορτογάλο, ο οποίος σηκώνοντας τα χέρια χτυπά τον Αργεντινό, που πέφτει στο έδαφος. Ο Ιτουράλδε δείχνει κίτρινη στον Μέσι για "θέατρο"

Ημίχρονο

ΣΧΟΛΙΟ: Μετά το 2-0 η Ρεάλ κέρδισε ορισμένα μέτρα στο κέντρο, ψάχνοντας διαδρόμους κυρίως από τις πτέρυγες με ντι Μαρία και Ρονάλντο. Τις έβρισκε, αλλά χωρίς παρουσία στην περιοχή (Μπενζεμά) δεν ήταν δυνατό να απειλήσει ουσιαστικά, παρά μόνο με "στημένες" φάσεις. Εκεί πόνταρε, δεν της βγήκε. Τα νεύρα μετά την ενέργεια του Ρονάλντο είχαν αποτέλεσμα να κόψουν τον ρυθμό της Μπαρτσελόνα, η οποία τον ξαναβρήκε στα τελευταία 5 λεπτά, αλλά ξεκινούσε (αντε)επιθέσεις πίσω από τη σέντρα και έτσι δεν κατάφερνε να φτάσει σε δημιουργία ευκαιριών
Στατιστικά ημιχρόνου: Σουτ 7-4, σουτ προς την εστία 2-2, πετυχημένες πάσεις 87%-75%, κατοχή 69%-31%, φάουλ 7-2. Ο Τσάβι έδωσε 63 πάσες στο πρώτο μέρος, 22 περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη στο γήπεδο. Περισσότερες πετυχημένες πάσες για Μπαρτσελόνα ο Τσάβι με 46, για Ρεάλ ο Μαρσέλο με 8
Σέντρα για δεύτερο ημίχρονο
Αλλαγή για τον Μουρίνιο: Ο Λασανά Ντιαρά στη θέση του Μεσούτ Οζίλ
47ο λεπτό: Αντεπίθεση για την Μπαρτσελόνα, ο Μέσι ψάχνει το γκολ καθυστερώντας την επίθεση, σουτάρει πάνω στα σώματα, η μπάλα πηγαίνει αριστερά στον ανενόχλητο Βίγια, που από πλάγια θέση σουτάρει, αλλά προλαβαίνουν οι αμυντικοί της Ρεάλ (η εστία ήταν κενή)
50ό λεπτό: Κατοχή μπάλας στα πρώτα 5 λεπτά 74-26.

51ο λεπτό: Μαρκάρισμα του Αλόνσο στον Μπουσκέτς, κίτρινη κάρτα
53ο λεπτό: Εκπληκτική κάθετη μπαλιά Μέσι στον Τσάβι, ο Ισπανός τετ-α-τετ με τον Κασίγιας, αποκρούει ο αρχηγός της Ρεάλ, στην επαναφορά από πλάγια θέση ο Τσάβι σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών
54ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Νέα εξαιρετική επίθεση της Μπαρσελόνα, ο Μέσι και πάλι βγάζει την κάθετη μπαλιά, αυτή τη φορά στον Βίγια, ο οποίος από θέση οφσάιντ κάνει το 3-0. Ο Κασίγιας αντικρίζει κίτρινη για διαμαρτυρία

w.youtube.com/v/aujUs_OEIgU?fs=1&hl=el_GR">
58ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Αντεπίθεση για την Μπαρτσελόνα, ο Μέσι νέα ασίστ, ο Βίγια από κανονική (και πλάγια) θέση αυτήν τη φορά πλασάρει κάτω από τα πόδια του Κασίγιας και κάνει το 4-0

60ό λεπτό: Δεύτερη αλλαγή για τον Μουρίνιο: ο Αρμπελόα στη θέση του Μαρσέλο
60ό λεπτό: Μακρινό φάουλ του Ρονάλντο, η μπάλα άουτ

65ο λεπτό: Φάουλ του Μπουσκέτς από το... κέντρο, η μπάλα ακριβώς πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κασίγιας, που ήλεγχε τη φάση
ΣΧΟΛΙΟ: Τα δύο απανωτά τέρματα της Μπαρτσελόνα ήρθαν σύμφωνα με τη ροή του αγώνα. Ο Βίγια "εκτέλεσε" τον Κασίγιας και ακολούθησε ένα... ψυχοβγαλτικό passing game των "μπλαουγκράνα", που επέτρεψε στον χρόνο να κυλήσει δίχως να δώσει ευκαιρία στους Μαδριλένους να αντιδράσουν. Κάπου εκεί, έληξε ουσιαστικά και το ματς
71ο λεπτό: Χέρι του Καρβάλιο για να ανακόψει τετ-α-τετ του Πέδρο με τον Κασίγιας. Οι "μερέγκες" έχουν χάσει την ψυχραιμία και μέσα σε δύο λεπτά έχουν δεχθεί κίτρινη και οι Ράμος, Κεντίρα
75ο λεπτό: Αλλαγή για Γκουαρδιόλα. Ο Βίγια αποθεώνεται και δίνει τη θέση του στον Κρκιτς
77ο λεπτό: Μετά από μία παρ' ολίγον αντεπίθεση, ο Κρκιτς βγαίνει τελικά τετ-α-τετ  από πλάγια θέση, αποκρούει ο Κασίγιας
80ό λεπτό: Κίτρινη στον Πουγιόλ για μαρκάρισμα στον Μπενζεμά
87ο λεπτό: Αλλαγές για Γκουαρδιόλα: Ο Κεϊτά στη θέση του Τσάβι και ο Τζεφρέν στη θέση του Πέδρο
91ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Και η manita είναι γεγονός. Αντεπίθεση για την Μπαρτσελόνα, ο σέντρα από δεξιά, ο Τζεφρέν πετάγεται και κάνει το 5-0

Οι συνθέσεις

Μπαρτσελόνα: Βαλδές, Αλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Τσάβι (87' Κεϊτά), Ινιέστα, Πέδρο (87' Τζεφρέν), Μέσι, Βίγια (75' Κρκιτς)
Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Ράμος, Πέπε, Καρβάλιο, Μαρσέλο (60' Αρμπελόα), Αλόνσο, Κεντίρα, ντι Μαρία, Οζίλ (46' Λ. Ντιαρά), Ρονάλντο, Μπενζεμα
Διαιτητής: Ιτουράλδε Γκονθάλεθ
Κίτρινες κάρτες: Βαλδές, Βίγια, Μέσι, Πουγιόλ - Ρονάλντο, Πέπε, Αλόνσο, Καρβάλιο, Ράμος, Κεντίρα

Πηγή: contra.gr